Kod kuće je najljepše, kaže stara poslovica. Nažalost, ondje je najljepše i bakterijama. Te najpoznatije bakterije se vole razmnožavati na mjestima na kojima ih možda ne biste očekivali. Ipak, razloga za paniku nema: izloženost patogenim mikroorganizmima može pomoći u jačanju prirodnog obrambenog sustava – pod uvjetom da poduzmemo određene mjere opreza!
Predmeti u našem domu koje nastanjuju najpoznatije bakterije
Aparat za kavu – riječ je o mokrom i mračnom ambijentu, što su idealni uvjeti za nastanjivanje bakterija i plijesni.
Dezinfekcija – jednom mjesečno napunite spremnik za vodu sa četiri čaše octa i ostavite da stoji tridesetak minuta. Dobro isperite, a zatim nekoliko puta uključite aparat: neka radi s čistom vodom, tako da se miris octa izgubi prije nego što počnete kuhati kavu.
Kada i odvod – čak četvrtina kada i kabina za tuširanje nastanjene su stafilokokom. Usporedbe radi, ta opasna bakterija pronađena je na samo 8 % kanti za smeće!
Dezinfekcija – vrućom vodom temeljito operite kadu, a potom je pustite u odvod, kako biste uklonili sve što je eventualno zapelo u cijevi. Redovito dezinficirajte sredstvima namijenjenim za čišćenje kupaonice.
Sudoper – kako je u stalnom kontaktu s hranom, sudoper je 100.000 puta više kontaminiran štetnim mikroorganizmima od umivaonika u kupaonici.
Dezinfekcija – jednom ili dvaput tjedno operite ga vrućom vodom i deterdžentom, pazeći da uklonite svaki trag hrane. Odvod jednom mjesečno dezinficirajte mješavinom vode i izbjeljivača.
Čaša za zubne četkice – temeljito perete ruke nakon korištenja zahodske školjke? Vjerojatno će vas iznenaditi podatak da čaša za zubne četkice sadrži barem deset puta više opasnih bakterija!
Treba imati opreznosti sa bakterijama
Dezinfekcija – jednom ili dvaput tjedno stavite čašu u perilicu za suđe ili je ručno operite vrućom vodom i deterdžentom. Nakon što je isperete, prijeđite po njenoj površini nekim dezinfekcijskim sredstvom.
Kuhinjska spužva – nakon tri tjedna upotrebe, 70 % kuhinjskih spužvi bit će nastanjeno bakterijama, uključujući E. Coli i salmonelu.
Dezinfekcija – ako spužvu na dvije minute stavite u mikrovalnu pećnicu, uništit ćete većinu bakterija koje se na njoj nalaze. Inače, spužvu biste trebali mijenjati svaka dva tjedna.
Štednjak – iako ga često zanemarujemo kao mogući izvor zaraze, štednjak je zapravo puno češće izložen kontaktu sa zaraženom hranom, namirnicama i rukama nego ostali dijelovi kuhinje.
Dezinfekcija – jednom tjedno sve plamenike operite deterdžentom i vrućom vodom. Dobro ih isperite i ostavite da se osuše, a zatim ih vratite na mjesto.
Da li ste prije znali nešto više kada su u pitanju najpoznatije bakterije? Recite nam u komentarima. Hvala!
IZVOR: zabavninet.info