Zrno crnog papra koje koristimo u kulinarstvu suho je voće jedne vrste vinove loze podrijetlom s područja Azije. Zbog svog karakterističnog, oštrog i začinjenog okusa – crni papar se dugo vremena smatrao jedinstvenim skupim začinom, pa je bio dostupan samo najbogatijim, dok je danas jedan od najčešće korištenih proizvoda na planeti. Osim što je dodatak prehrani, čiji okus ističe, papar se može koristiti i kao konzervans hrane, jer djeluje antibakterijski, ali i u ljekovite svrhe, jer sprječava i suzbija brojne zdravstvene poremećaje.
Štiti od preranog starenja
Slobodni radikali vrsta su molekule koja uzrokuje oštećenje zdravih stanica, a one umiru ili mutiraju, što može biti razlog ubrzanog starenja organizma, kao i razvoja brojnih upala i bolesti, poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, degeneracije makule, raka i slično. Prema različitim istraživanjima, zahvaljujući tome što sadrži piperin, komponentu s jakim antioksidativnim učinkom, ovaj začin može suzbiti promjene u stanicama, ali i spriječiti umnožavanje onih koji su već bolesni.
Crni papar suzbija upalu
Također je poznato da papar potiče izlučivanje tekućina iz tijela znojem ili mokraćom. To je važno kako bi se održala optimalna tjelesna temperatura, ali i kako bi se spriječilo nakupljanje štetnih tvari i toksina, poput mokraćne kiseline, koji mogu uzrokovati razne upale (artritis, reumatizam, oticanje zglobova). Ti se problemi mogu ublažiti uz pomoć papra, koji djeluje ubrzavajući cirkulaciju u područjima oteklina i ublažavajući bol.
Ubrzava probavu
Aroma papra stimulativno djeluje na osjet okusa i mirisa, pa se preporučuje osobama koje osjećaju smanjenu potrebu za hranom. U tim situacijama, prstohvat ili dva praha u kombinaciji s nekom hranom potaknut će vam apetit. Također, ovaj začin pozitivno djeluje na sve probavne organe, jer započinje lučenje želučanih sokova, a hrana se bolje razgrađuje. Također, papar povećava broj dobrih bakterija u crijevima. Sve je to izvrsna prevencija za pojavu raznih želučanih tegoba, kao što su zatvor, proljev, plinovi itd.
Ostale činjenice
1. Štiti krvne žile, srce i bubrege, jer poboljšava metabolizam šećera u krvi, snižava povišenu razinu lošeg kolesterola i triglicerida, kao i visoki krvni tlak;
2. Suzbija respiratorne probleme (kašalj, sinusitis, astma…), jer djeluje iskašljavajuće i pomaže u izbacivanju sluzi iz pluća; Pomaže u slučaju bolesti kao što je vitiligo, jer potiče proizvodnju pigmenta na mjestima gdje se dogodila promjena.
Top recepti
Crni papar za čišćenje tijela
Zagrijte 4OO ml mineralne vode do vrenja, a zatim dodajte žličicu crnog papra u prahu i žlicu ribanog đumbira, a zatim ga kuhajte na umjerenoj temperaturi još tri minute i maknite sa štednjaka. Pokrijte posudu i pričekajte da se napitak ohladi, a zatim ga procijedite i kombinirajte s malo iscijeđenog limunovog soka. Dodajte med po ukusu. Pijte šalicu pripravka dva puta tjedno.
Protiv bolova u mišićima i zglobovima
Kombinirajte dvije žlice crnog papra u prahu s tri žlice kokosovog ulja, a zatim zagrijte smjesu, ali pripazite da ulje ne zakuha. Ostavite da odstoji preko noći, a zatim ujutro podgrijte i procijedite. Proizvod koristite za masažu bolnih područja (nekoliko puta dnevno).
Napomena: Prije upotrebe, testirajte proizvod na malom dijelu kože i ako se pojavi crvenilo ili iritacija, nemojte ga koristiti!
Crni papar za bolju probavu
Napravite smjesu od žličice crnog papra u prahu, sušenog sjemena timijana i komorača, kao i pola žličice kima, a zatim sve prelijte s pola litre kipuće vode i ostavite poklopljeno 15 minuta. Procijedite i pijte šalicu dva puta dnevno, prije jela.
IZVOR: www.ljekovitapriroda.com
VAŽNA NAPOMENA: Ovaj članak je isključivo informativnog karaktera. Za bilo kakav savjet, dijagnozu ili liječenje obavezno se obratite svome liječniku!